All–stars knihy (které by si měl přečíst každý)

Na této stránce uvádím 20 knih, které by si měl (podle mne) přečíst každý, včetně důvodů proč. Respektoval jsem dvojí omezení: 1) Neuvádím knihy, které jsem četl před rokem 2009, pročež nejsou recenzovány zde na blogu (možná je doplním časem). 2) Vyloučil jsem knihy odborné, jejichž čtení je podmíněno předchozím studiem.

    Věda / Filozofie / Historie

  1. Richard Feynman: To nemyslíte vážně, pane Feynmane! / Třeskutě vtipná i hluboce lidská kniha vypovídá o podstatě vědeckého poznání víc než lecjaká encyklopedie. Bomba!
  2. Richard Dawkins: Boží blud / Zdrcující kritika náboženství a mysticismu nabízí jasné odpovědi na základní otázky: kdo jsme, jaký je smysl našeho života a podstata vědomí.
  3. Bill Browder: Rudý zákon / Šokující zpověď Američana, který založil největší investiční fond v Rusku a stal se trnem v Putinově vševidoucím oku. Říká vše o ruském režimu.
  4. Nassim Taleb: Černá labuť / O limitech poznání a podceňování role náhody, kterou staví do pozice hybatele historického dění. Zdánlivě lehká kniha, jejíž důsledky však málokdo domyslí.
  5. Nassim Taleb: The Bed of Procrustes / Důkaz, že aforismus je i nadále vrcholný literární žánr, jehož smyslem není pobavení, ale především pronikavý vhled do vnitřní podstaty.
  6. John Ratey: Spark / Jedinečný souhrn vědeckých poznatků o vlivu pohybu na mentální zdraví a práci. Povinná četba pro každého, kdo studuje, nebo pracuje hlavou.
  7. Stefan Einhorn: Umění být hodný / Nejsrozumitelnější úvod do etiky. Včetně doporučení, jak rozpoznat a vyřešit etické dilema v běžném životě.
  8. Matt Ridley: Racionální optimista / Odvážná opozice proti převládající filozofii pesimismu a úpadku. Kniha, která vás může vrátit ze chmur do života s dobrou vyhlídkou.
  9. Steven Novella: Your Deceptive Mind / Brilantní úvod do kritického myšlení pro všechny, kteří pracují s informacemi.
  10. Ayn Rand: The Romantic Manifesto / Nerozumíte modernímu umění? Nejste sami. Ayn Rand vám vysvětlí proč. Nejlepší sbírka esejů o umění, jakou jsem kdy četl.
  11. Thomas Sowell: Intellectuals and Society / Pronikavá analýza role intelektuála ve společnosti. Pokud máte ambice mluvit do věcí veřejných, tohle si přečtěte, jako varování.
  12. Friedrich Hayek: Cesta do otroctví / Nejslavnější Hayekova kniha, v níž vysvětluje, proč je kolektivismus (a socialismus) cestou do horoucích pekel. Na tuhle knihu bych přísahal.
  13. Rufus Fears: Churchill / Nejsilnější životopis, jaký jsem kdy četl. Nedostižný svou strukturou, hloubkou i podáním.

    Romány / Zábava

  14. Stieg Larsson: Muži, kteří nenávidí ženy / První díl strhující románové trilogie, která předčasně zesnulého autora pasovala na Dumase 21. století. Dokonalý thriller s mocným přesahem.
  15. Ayn Rand: Atlas Shrugged / Jedinečný román, který v USA už přes 50 let vede žebříčky nejvlivnějších knih a prokazatelně ovlivnil plejádu tamních politiků či podnikatelů. Majstrštyk.
  16. Carlos Ruiz Zafón: Stín větru / Krásný román je nečekaným novodobým vrcholem žánru fantastického realismu. Desítky epigonů ani sám autor se jeho kvalitám již nepřiblížili.
  17. Jaroslav Rudiš & Jaromír 99: Alois Nebel, Na trati / Je možné, aby byl nejlepší českou knihou od roku 1990 soubor komiksových stripů? Osobně jsem o tom přesvědčen.
  18. Podnikání / Práce

  19. Steven Pressfield: The War of Art / Bible profesionální práce. Kniha, která jde zcela proti manažerským klišé a situuje tvůrce do role bojovníka proti vnitřnímu Odporu. Geniální.
  20. Jason Fried & David Hansson: Restart / Nepostradatelná příručka podnikatelského minimalismu a jedna z nejlepších knih o podnikání, jaká kdy byla napsána.
  21. Cal Newport: So Good They Can't Ignore You / Zásadní kniha o kariérní strategii boří řadu mýtů, které nám brání vidět realisticky svou roli a potenciál na trhu práce.
Poslední aktualizace: 26. 12. 2015
PS: Nemáte-li ještě dost, další skvělé knihy najdete v kategorii Top